Հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը Ազգային ժողովի «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում հանդիպել է Արարատի մարզի Արտաշատ քաղաքի Արարատ Գոլեցյանի անվան համար 1 հիմնական դպրոցի մի խումբ աշակերտների եւ մանկավարժների հետ։ Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարինե Պողոսյանը։
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Էդուարդ Շարմազանովը շնորհավորել է մանկավարժներին ուսուցչի մասնագիտական տոնի կապակցությամբ։
«Մանկավարժն ամենակարեւոր մասնագիտությունն է, մեր ազգի մեծերը եղել են մանկավարժներ, ովքեր կրթել եւ իրենց հարուստ փորձն ու գիտելիքներն են փոխանցել սերունդներին: Ամեն ինչ սկսվում է դպրոցից, եւ մանկավարժից է կախված, թե ինչպիսի զինվոր ու քաղաքացի կունենանք ապագայում»,- նշել է Էդուարդ Շարմազանովը
Կարեւորելով մանկավարժի դերն ու նշանակությունը յուրաքանչյուրի կյանքում՝ շնորհավորանքի եւ բարեմաղթանքի խոսք է ասել նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարինե Պողոսյանը:
Այնուհետեւ աշակերտները ՀՀ ԱԺ փոխնախագահին են ուղղել իրենց հետաքրքրող հարցերը, որոնք վերաբերել են խորհրդարանի գործունեությանը, օրինագծերի մշակման եւ քննարկման ընթացակարգերին, կրթության բնագավառի խնդիրներին:
Ի պատասխան աշակերտների հարցին, թե որպես պատմաբան ինչն է գնահատում հայ մարդու մեջ, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ հայի արժեքային համակարգի մեջ մտնում են քրիստոնեությունը, հայրենասիրությունը, ծնողասիրությունը, աշխատասիրությունը, կրթության նկատմամբ ձգտումը, ներողամտությունը։ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ հայը բարոյականություն է եւ հավատամք։
Էդուարդ Շարմազանովը դպրոցականներին խորհուրդ է տվել լինել նպատակասլաց ու լավատես, ոչնչից չհուսահատվել:

5 октября вице-спикер НС Э.Шармазанов в рамках программы “Открытые двери” встретился с группой учащихся и педагогов   базовой школы N 1 им.А.Голецяна города Арташата Араратской области. На встрече присутствовала депутат НС К.Погосян.
Приветствуя гостей в НС, Э.Шармазанов поздравил учителей с профессиональным праздником.
“Педагог – самая важная профессия; выдающиеся деятели нашего народа были учителями, обучавшими и передававшими свой богатый опыт поколениям. Все начинается со школы, и от учителя зависит, какого солдата и гражданина мы будем иметь в будущем”, - отметил вице-спикер НС.
Подчеркнув важную роль и значение учителя в жизни каждого, поздравления и добрые пожелания высказала также депутат НС К.Погосян.
Затем учащиеся задали вице-спикеру НС интересующие их вопросы, которые касались деятельности парламента, разработки и процедуры обсуждения законопроектов, проблем системы образования.
В ответ на вопрос, что ценит в армянине Э.Шармазанов как историк, вице-спикер отметил: в систему ценностей армянина входят христианство, патриотизм, любовь к родителям, трудолюбие, стремление к образованию, снисходительность. По словам вице-спикера НС, армянин – это нравственность и вера.